Trochę historii

Narciarstwo zjazdowe w Zabrzu rozwijało się prężnie, między innymi dzięki działającemu od 1966 roku przy PTTK Klubowi Narciarskiemu "Biały Ślad". Również zakłady pracy takie jak "Temed", Wojewódzkie Biuro Projektów czy kopalnie węgla kamiennego miały w swoich szeregach zapalonych narciarzy, którzy organizowali niedzielne, a jak pojawiły się wolne soboty to i sobotnie wyjazdy dla narciarzy w pobliskie Beskidy. Organizowano też zimowiska narciarskie dla dzieci tych zakładów. Dbano o to by zawsze opiekę nad dziećmi powierzyć wykwalifikowanej kadrze wychowawczej i instruktorskiej.

Po zmianach ustrojowych w Polsce i trudnościach zakładów pracy w organizacji przez ich działy socjalne wyjazdów czy zimowisk, zabrzańscy narciarze czuli potrzebę stworzenia jakiejś organizacji wypełniającej tę lukę. Tym sposobem w roku 1993 powstała pierwsza w Zabrzu Szkółka Narciarska. Założycielami byli Jan i Andrzej, instruktorzy Polskiego Związku Narciarskiego, oraz Ela posiadająca bogate doświadczenie organizacyjne.

Motorem założenia Szkółki Narciarskiej był Jasiu, który wiosną 1993 roku kilkakrotnie namawiał Elę do współpracy. Ponieważ Jaś nabył doświadczeń pracując w sezonie 92/93 w jednej z Gliwickich Szkółek, uważał, że jesteśmy w stanie sprostać zadaniu. Spotkanie założycielskie spółki odbyło się we wrześniu 1993 roku.

Znaliśmy się już wcześniej będąc na kilku obozach organizowanych przez TEMED w Zabrzu. Bez burzliwych dyskusji ustaliliśmy ramy działania:

  • zajęcia od X-III
  • uczymy dzieci (małe i średnie) jazdy na nartach przy pomocy profesjonalnej kadry, której trzon tworzą nasze rodziny
  • organizujemy zimowisko w okresie ferii szkolnych

  • raz w tygodniu robimy "suchą zaprawę" na sali gimnastycznej
  • dziesięć wyjazdów organizujemy na narty w różne rejony gór

Po wypełnieniu szeregu dokumentów Ela, Jaś i Andrzej stali się założycielami pierwszej w Zabrzu Szkółki Narciarskiej. Nazwali ją GIGANT. Logo zostało zaprojektowane w Gliwickiej firmie AS.

 

Pierwsze, wspólnie spędzane sezony narciarskie utwierdziły nas w przekonaniu, że było to dobry pomysł, a podstawowa forma działania (mimo licznie zmieniających się przepisów w kraju) nie zmieniła się.

Pierwsze zapiski z działalności prowadziliśmy w papierowej kronice, wydając dwa albumy bogato ilustrowane zdjęciami. Zakończyliśmy zapis na sezonie 99/00.

Kronika Szkólki

Ale od 20.VIII.1999 roku została udostępniona światu strona Internetowa Szkółki postawiona na serwerze w Medycznym Studium Zawodowym w Zabrzu (Internet w Polsce raczkował - w tym roku powstał portal Interia, a udostępnione przez TP SA łącze komutowane nie dawało wielu możliwości - szczególnie graficznych). Teraz wszelkie informacje na temat działalności Szkółki zaczynały być dostępne dla wszystkich (no może prawie dla wszystkich).

Strona www 1999-2010

Strona w tej postaci działała do sezonu 2009/2010 kiedy to powstała strona tym razem postawiona na serwerze RSI (Rybnickie Sieci Internetowe). 10 marca 2010 roku o godzinie 1330 strona w nowej postaci została udostępniona światu. Została utworzona w Joomla. Ostatnią wersją była 1.5.26. 

 

Od 30.X.2015 oglądacie stronę Szkółki przygotowaną pod Joomla wersji 3.4.4, która od 2013 jest jedyną wspieraną wersją.

Sezon 2018/2019 to sezon rewolucyjnych zmian w Szkółce. Oddaliśmy (Ela, Jan, Andrzej) ją w godne ręce naszych wychowanków. Maćka (syna Jasia), Łukasza, Mateusza, Jasia. Na początku sezonu 2018/2019 zmieniono logo szkółki i dzieci dostały nowe kamizelki.
   

A strona troszkę zmieniła swój wygląd.

Kolejne zmiany to z początkiem maja 2019 roku zasoby strony zostały przeniesione z serwerów Hostersi (RSI) na serwery Inkontrahent. Wszystkim pracownikom Hostersów serdecznie dziękujemy za ponad dziesięcioletnie przytulenie strony.